7/24 SACA ŞEKİL VEREN HİZMET

Anasayfa / Hizmetlerimiz / Sac İşleme / İmalat / Perçin Somun

7/24 Hizmet almak için

Tıklayın, arayın!

Perçin Somun

Eka lazer makineleri materyalleri kazımaya ve kesmeye yarayan makinedir. Bu makine lazer ışınları kullanarak uygulamayı yapmaktadır. Malzemelerin üzerinden belirli bir katman uygun bir şekilde kazınarak istenilen desene veya tasarımın materyaline göre kesilmektedir.

Lazer kesim makineleri çok uzun yıllar boyunca pek çok alanda kullanılmaktadır. Makineler üzerinde yer alan konfigürasyona göre farklı sertlikte ve nitelikteki malzemeler ne gerekli işlemler yapılmaktadır. Günümüzde pek çok malzeme için lazer kesim makineleri kullanılmaktadır. Bu ürünler, cam, plastik, çelik, tekstil gibi kategorilerde kendini göstermektedir.

Perçin Somun

Perçin somun diş açılamayacak incelikte olan malzemeleri cıvatayla birleştirmek için kullanılan bir bağlantı malzemesidir. Somun perçinin dişlere, bağlandığı malzemeye kaynaklanmış bir somun gibi çalışmaktadır. Bu materyal sayesinde arka tarafına ulaşılamayan pek çok malzemeyi somunlu hale getirmek mümkündür. Somun perçinler genellikle beyaz eşya, mobilya, otomotiv, elektronik ve deniz araçları üretimi için oluşturulmuş sanayide aktif olarak kullanılmaktadır.

Diş açmanın mümkün olmadığı veya açılmak istenilen dişlerin yeterince sağlam olmadığı yerlerde perçin somun kullanılarak yüksek mukavemette bir bağlantı sağlanmaktadır.

Somun perçin malzemesi ilk olarak uçak kanatlarında, kauçuk alanın montajı için kullanılmıştır. Bu uygulama ile kılavuz çekme işleminin mümkün olmadığı malzemelerin kolay ve hızlı bir şekilde montajının yapıldığı görülmüştür. Uygulama sayesinde somun kaynatma işlemine gerek duyulmadan büyük kolaylık sunması sebebiyle pek çok alanda kullanılmaya başlamıştır.

Günümüzde her firmanın kendi üretimine dayalı olarak piyasaya sunduğu perçin somun türleri bulunmaktadır. Her firmanın ürettiği perçin somun aynı kalite ve yapıda değildir. Kalitesiz perçinler, içi dolu alüminyum tel yerine alaşımsız borular kesilip, baş kısmı basit presle kıvrılarak üretilmektedir. Bu ürünlerin baş kısmı oldukça düzensizdir. Birleştirme işleminin uzun ömürlü ve sağlam olması kullanılan alüminyumun alaşımına ve sıvama türüne bağlıdır.

Kalitesiz pop perçinler, çok ufak titreşimlerle karşılaştığı zaman bile kopma eylemi göstermektedir. Üretimde kullanılan bu kalitesiz ürünler bağlantı elemanlarında alınan verimin azalmasına ve ürünün bir süre sonra arızalanmasına sebep olmaktadır.

Perçin somun çeşitleri;
 

 • Ahtapot perçinler

 • Alüminyum perçin

 • Plastik somun perçin

 • Elektrofix perçin

 • Standart perçin

 • Silindir sıfır kafa perçin

 • Stelfix perçin

 • AVK somunlu perçin yuvarlak gövde

 • Altıköşe sızdırmaz somunlu perçin

 • Multigrip baskılı perçin
   

Perçin Somun Ölçüleri

Diş Ölçüsü

Perçin Çapı
D

Perçin Boyu
L

Flanş Çapı
B

Flanş Kalınlığı
K

Somun Boyu
A

Sıkma Aralığı
T

Delik Çapı

M3

4,9

9,0

6,0

0,5

6,0

0,3-2,0

5,0

M4

5,9

11,0

7,0

0,5

7,0

0,3-2,0

6,0

M5

6,9

11,5

8,0

0,5

7,0

0,3-2,5

7,0

M6

8,9

14,0

10,0

0,6

8,5

0,3-3,0

9,0

M8

10,9

16,5

12,0

0,7

10,0

0,5-3,5

11,0

M10

12,9

19,5

14,0

0,7

12,5

0,5-4,0

13,0

M12

15,9

24,0

17,5

0,8

16,0

0,5-5,0

16,0

 
 

Paslanmaz Perçin Somun

Paslanmaz çelik 304 kalite flanşlı perçin somun organik kimyasallara ve azot içerikli gazalara karşı korozyon direncine sahiptir. Paslanmaz 304 kalite ürünler, kaynak işlemine oldukça elverişlidir. Bu süreçte lazer markalama makinesi gibi makinelerden de yardım alınabilmektedir.

304 kalite paslanmaz çelikten üretilen perçin somun ilaç, gıda, makine, dekorasyon, otomotiv, kazan, depo ve havuz gibi pek çok sektörde bağlantı ekipmanı olarak kullanılmaktadır.

Birden fazla materyali birbirine bağlamak için kullanılan bağlantı malzemesine perçin denir. Perçin kullanılarak yapılan bağlantı işlemi ise perçinleme olarak adlandırılmaktadır. Perçinler kullanım alanı ve şekline göre farklı üretim malzemelerinden oluşmaktadır. En sık kullanılan perçinleme türü standart pop perçinlendir. Ağırlıklı metal yapılı olmakla birlikte tüm yüzeylerde rahatlıkla kullanılmaktadır. Geniş kafalı perçin türleri ise plastik gibi daha kırılgan yüzeylerde tercih edilmektedir.

Çıkıntı istenmeyen alanlarda havşa kafalı perçinler kullanılırken, sızdırmazlık istenen durumlarda arkası kapalı pop perçin türleri kullanılmaktadır. Sağlam bir tutuş için perçinleme sırasında dörde bölünerek perçinleme yapan ahtapot perçin türü kullanılmaktadır.

Perçin somon yerleştirmek için perçin tabancası kullanılmaktadır. Perçini sökmek için, kafa kısmının oyuk kısmı gövdeden ayrılana kadar delinerek çıkarılmaktadır. Bu işlem tornavida, çekiş gibi aletlerle de yapılabilmektedir.

Kaliteli perçin ile yapılan her işlem daha uzun süre dayanmaktadır. Çakma perçin kullanılması malzemenin bağlantı noktalarında sorun oluşmasına neden olmakta ve ekstra masrafların doğmasına neden olmaktadır. Kullanıcılar bu anlamda hangi yüzey için perçin kullanacaksa kaliteli ve alan ile aynı boyutlara sahip perçin somun kullanmalıdır.
 

Kalite

A2
AISI 304
DIN 1.4301
EN X5CRNİ18-10

Standart

ART 1025

Ebatlar

Metrik 3
Metrik 4
Metrik 5
Metrik 6
Metrik 8
Metrik 10
Metrik 12

Perçin Somun Montajı Nasıl Yapılır?

Perçin, baş kısmı silindirik bir gövdeden oluşmaktadır. Perçinin başı kısmı, birleştirme yapılacak malzemeye göre silindirik, konik ya da geometrik şekilde olabilmektedir. Bağlanacak malzemeye açılan delikler perçinin baş kısmı ile uyumlu olmalıdır. Bu konuya dikkat edilmediği takdirde oluşacak boşluk, yapının etkisinin düşürecektir.

Perçin Cıvata Ne İşe Yarar?

Perçin cıvata, iki malzemeyi doğru bir şekilde birleştirmek için kullanılan yardımcı materyallerden biridir. Perçin kullanılarak yapılan birleştirme uygulamasına perçinleme adı verilmektedir. Perçinleme işlemi, cıvata işleminden daha avantajlıdır. Perçin cıvata sayesinde arka tarafta ulaşılamayan malzemeler somunlu bir hale getirilmektedir.

Perçin Somun Fiyatları

Perçin somun fiyatları yapı ve ölçü dikkate alındığında değişiklik göstermektedir. her perçin türü aynı malzemeden yapılmamaktadır. Krom, kurşun gibi malzemeler ürünün fiyatını belirleyen durumlardır. Bu anlamda marka modele göre perçin fiyatlarında değişmeler yaşanmaktadır.

Kullanıcılar hangi tür ve boyutta malzemeyi kullanacaksa öncelikle bunu belirlemeli ve o şekilde arayışa girmelidir. Çünkü perçin modelleri farklı yüzeylere göre oluşturulmuştur.

7/24 Hizmet ile tanışın

Lazer Kesim ihtiyaçlarınıza hızlıca çözüm üretmek için yanınızdayız.

phone2Icon  Şimdi Ara
oprt
Copyright © 2022 | Tüm Hakları Saklıdır