7/24 SACA ŞEKİL VEREN HİZMET

Anasayfa / Hizmetlerimiz / Sac İşleme / İmalat / Kılavuz Çekme

7/24 Hizmet almak için

Tıklayın, arayın!

Kılavuz Çekme Nedir?

Bir deliğe kılavuz denilen keskin bir takım ile diş yuvası açma işlemine kılavuz çekme işlemi denilmektedir. Yani kılavuz yardımı ile yapılan diş açma işlemine kılavuz çekme işlemin denilmektedir. Kılavuz kullanmadan, başka malzemeler kullanarak bir deliğe diş yuvası açma işlemi ise diş açma işlemi olarak da adlandırılmaktadır.
 
Kılavuz çekme işlemi dikkatle yapılması gereken bir işlemdir. Kılavuzun delik ekseninde doğru bir şekilde konumlandığından emin olunmalıdır. Kılavuz mevcut parça yüzeyine dik bir şekilde yerleştirilerek delik ile aynı konuma getirilir. Dilin ağzına talaş almanın daha kolay olması için birkaç damla yağ damlatılır. Ardından kılavuz kolu hafif bir kuvvet yardımıyla aşağı bastırılırken bir yandan da saat yönünde döndürme işlemi uygulanır.

Kılavuz çekme işleminde ilk ağızlatma oldukça önemlidir. Ağızlatma işlemi için parça yüzeyinin dik durduğundan emin olunmalıdır. Kılavuz kolu bırakıldığında kılavuz parçaya tutulmuş ve düşmeyecek şekilde sabit duruyorsa ağızlatma işlemi başarılı bir şekilde yapılmış demektir.

Kılavuz Çekme Makinesi

Gelişen ve değişen teknoloji ile insan gücüne dayalı yapılan pek çok işlem yerini makinelere bırakmıştır. Günümüzde makineler kolay ve daha verimli bir şekilde işlem almak için pek çok alanda kullanılmaktadır. Kılavuz çekme makinesi yüksek verim sağlayan ve hızlı kesme işlemi için kullanılan makinelerden biridir.

Kılavuz çekme makinesi ile istenilen her türlü yüzeyin kesme ve sabitleme işlemi kısa süre içerisinde gerçekleştirilmektedir. Bu sistem ile verimli ve ekonomik diş açma imkânı sunulmaktadır.

CNC Torna Kılavuz Çekme

Kılavuz çekme, bir deliğin iç yüzeyine kılavuz adı verilen bir kesici alet ile vida açılması işlemidir.  Genellikle küçük çaptaki dişi vidalar kılavuz salınarak açılmaktadır. Tornada kılavuz çekme işlemi için mevcut parça aynaya bağlanmalı veya sabit yatak içine tutulmalıdır.

Torna kılavuz çekme işlemi el ve makine kılavuzu olmak üzere iki şekilde yapılabilmektedir. Boylu boyunca dişi bir de çekilecek büyük parçaların kılavuz çekme işlemi için makine kullanılmalıdır. Çünkü bir el kılavuzunun otomatik ilerleme yaparak çekim yapması oldukça zordur. Bu işlem de aşırı zorlamalar nedeniyle perçin somun (çakma perçin) gibi yapılar kırılabilmektedir.

Kılavuz Çekme Tezgâhı

Kılavuz çekme işlemi düz bir zemin üzerinde yapılan uygulamalardan biridir. Uygulamanın yapıldığı alana Kılavuz çekme tezgâhı denilmektedir. Kılavuz çekme tezgâh üzerinde ihtiyaç duyulan her türlü materyal bulunmakta ve işlem hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Kılavuz Çekme Nasıl Yapılır?

Kılavuz çekme işlemi için belirlenmesi gereken ilk şey kılavuz çekilecek deliğin uygun ölçülerde hazırlanmasıdır. Kılavuz çekilecek dediğin ağzının matkap ile havsalanmış olması gerekir. Bu işlem sonunda kılavuz takımı ve kılavuz kolu seçilerek sırayı belirleyecek olan çizgiler belirlenir ve kesme işlemi gerçekleşir. 

Kılavuz Çekme İşlemi Nedir?

Kılavuz çekme işlemi, kolay ve yüksek verim sağlayan bir üretim işlemidir. Bu yöntem özellikle küçük bir de dişleri için düşük bekleme süresi sunarak işlemlerin hızlı bir şekilde gerçekleşmesine olanak tanımaktadır. Kılavuz çekme işlemleri farklı tasarımlara sahiptir. Her kılavuz tipinde farklı malzeme ve kaplama dikkate alınmaktadır. Bir malzeme veya uygulamada olumlu sonuç veren bir tasarım başka bir uygulamada aynı sonucu vermeyebilir. Ancak kılavuz çekme işlemi yaygın diş profillerinin içerisinde barındırarak bulunduğu her türlü takım tezgâhı tipine uygun olarak hareket eder.

Kılavuz Diş Açma Nasıl Yapılır?

Kılavuz dış açma işlemi, kılavuz ağzından bulunan delici materyal sayesinde gerçekleştirilmektedir. Her türlü yüzey ve alana uygun diş açma işlemi kılavuz çekme işlemi ile yapılmaktadır. 

7/24 Hizmet ile tanışın

Lazer Kesim ihtiyaçlarınıza hızlıca çözüm üretmek için yanınızdayız.

phone2Icon  Şimdi Ara
oprt
Copyright © 2022 | Tüm Hakları Saklıdır