7/24 SACA ŞEKİL VEREN HİZMET

Anasayfa / Hizmetlerimiz / Abkant Büküm

7/24 Hizmet almak için

Tıklayın, arayın!

Abkant Büküm Nedir?

Birbirinden farklı ve insan gücü ile şekillendirilmesi mümkün olmayan ürünlerin şekillendirilmesi konusunda büküm makineleri kullanılmaktadır. Sac malzemelerinin istenilen şekillere getirilmesi ve ihtiyaçları milimetrik hesaplarla sağlayan uygulamalara abkant büküm işlemi denilmektedir. 

Bu işlemlerin yapıldığı makineler farklı model ve farklı tonajlara sahip çeşitlilik gösteren profesyonel mekanizmalardır. Bu mekanizmalarda yer alan alt kalıp, üst kalıp, numarik kontrol ünitesi ve hidrolik eksenler olup üst kalıp erkek, alt kalıp da dişi kalıp olarak adlandırılmaktadır. 

Erkek kalıp, dişi kalıba baskı uygulamakta ve bu şekilde saçı bükerek istenilen şeklin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Dişi ve erkek kalıplar V şekline sahiptir.

Abkant Büküm Kullanım Alanları
 

1.      Makine imalatları
2.      Uçak gövdeleri
3.      Asansör parçaları
4.      Mimari ve reklamcılık sektörleri
5.      Yedek parça
6.      Metal aksesuarlar
7.      Mobilya parçaları
8.      Otomotiv ve gemicilik sanayi sektörü
1.      Abkant bükümün avantajları
1.      Abkant büküm makineleri ile birden fazla büküm işlemi art arda yapılmaktadır. 
2.      Ağır çalışma şartlarına dayanıklıdır
3.      Kaliteli, hızlı ve kolay kullanım sunması
4.      Büküm hızının istenilen doğrultuda ayarlanabilmesi
5.      İstenilen ölçülerin kolay bir şekilde panele girilmesi
6.      Dayama ayarlarının manüel bir şekilde sunulması

Abkant büküm makinelerini alanında uzman ve kod bilgisi olan kişilerin kullanması gerekir. Konuda bilgi sahibi olmayan kişiler ürünün bozulmasına yol açacaktır. 

Abkant Pres Nasıl Çalışır?

Abkant pres, saç metal hammaddeyi bükerek istenilen forma sokan şekillendirme tezgahıdır. Abkant büküm tezgâhları ile sac metal, iki kalıp arasına sıkıştırılarak şekil aldırılmaktadır. Altta yer alan büyük kalıp dişi, üstte bulunan ise erkek kalıptır. 

Abkant pres büküm kalıplarının farklı genişlik ve tonajlarda modelleri bulunmaktadır. Üst kalıp, alt kalıp, hidrolik eksenler, CNS kontrol ünitesi gibi bölümlerden oluşmaktadır. 

Abkant presler sac metale hidrolik basınçla yoğun bir kuvvet oluşturmaktadır. Malzeme kalınlığı, malzeme türü, uygulanacak basınç bilgileri, CNS kontrol paneline yer alan cihaza doğru bir şekilde girilmektedir. Bu bilgiler sistemi girildikten sonra animasyon elde edilir bükme işlemi sonrasında ortaya çıkacak ürünün şeklinin önceden görülmesi sağlanır. 

Bir hata veya sorun gözlemlenirse gerekli değişikler yapılarak istenilen boyut ve şekillerde ürünlerin çıkması sağlanır. CNS kontrollü abkantlardaki önemli bir özellik de arka dayamanın rahat bir şekilde hareket ettirilmesidir. Aşağı, yukarı, ileri ve geri sayesinde daha hassas üretim sunulmakta ve şekil verilebilmektedir. Bu da CNS tezgâhının abkanta kazandırdığı kolaylıklardan biridir. 


Sac Bükümü Nedir?

Sac bükümü, bükme çeşitlerinden biri olan ve silindir makinesi tarafından uygulan işlemlerden biridir. Silindir saç bükme makineleri ile mevcut parça silindir formatında eğerek bükmektedir. Eğme kuvvetinin derecesi sac bükme makinesinin yetisi ile doğru orantılıdır. Bu orantısal farklar silindir makinelerinin değişik çeşitlerde üretilmesine yol açmıştır.

Sac Bükme Makinesi Nasıl Çalışır?

Sac bükme makineleri otomasyon açısından beş kategoriye ayrılmıştır. Bunlar;

1. Özel bükme makineleri
2. Tam otomatik sac bükme makineleri
3. CNS sac bükme makineleri
4. Manüel sac bükme makineleri
5. Yarı otomatik bükme makineleri

Sac büküm makineleri son teknoloji üretilen şekillendirme cihazlarından biridir. Bir ürünü istenilen boyut ve şekilde bükmeye yarayan bu aletler elektrik devre sistemleri ile çalışmaktadır. Makineler kendi içerisinde türe ayrıldığı için her makinenin kendine göre bir çalışma prensibi bulunmaktadır.

CNS Abkant Büküm Makinesi Ne İşe Yarar?

CNS abkant pres makineleri bilgisayar kontrollü çalışan cihazlardır. Bu makine metal bükme makinesi olarak bilinmektedir. Abkant çeşitli tonaj ve genişliğe sahip makinelerdir. İşlem görecek ürünün model ve bilgileri sisteme kaydedilerek gerekli şekilde baskı ve bükülme işlemi gerçekleştirilmektedir. Bu işlemler titizlik ve dikkat gerektiren işlemlerdendir. Hardox gibi son derece dayanıklı ve sert olan maddelerde kullanılan bu işleme ek, CNC lazer kesim ve lazer markalama işlemlerinin de alternatif olarak sunulduğunu söylemek mümkündür.

Sac Kesim Büküm Fiyatları

Saç büküm fiyatları belirlenirken büküm yapılacak sac levhanın kalınlığına dikkat edilmektedir. Bu sebepten kullanıcı istediği kalınlığı belirtmeli ve o şekilde fiyat almalıdır. Fiyatı belirleyen başka bir durum ise makinenin kesim kapasitesidir. Kesim kapasitesi ne kadar azsa saç kesim büküm fiyatları artış göstermektedir. Bu durumun sebebi ise makinenin kapasitesini zorlayıp yavaş sac bükümü yapması ve zamandan tasarruf sağlayamadığından ötürü fiyatlarda artışlar yaşanmaktadır. 

Cns Abkant Büküm İşlemi Nasıl Yapılır?
Abkant büküm bilgisayarlı numerik sistemleri ile çalışan ve sac malzemeyi iki tabaka arasından bükerek istenilen şekli vermeyi sağlayan işlemin adıdır. Abkant büküm tezgâhları ve CNS teknolojinin birleşmesi ile bu iki sistem kesintisiz çalışmaktadır. 
Lazer Bükümlü Sac Ne İşe Yarar?
Lazer bükümlü sac makinesi ışın teknolojisi ile çalışan bir sistemdir. Mevcut bükme yöntemlerine ek olarak ürünün veya malzemenin üzerine istenilen şekil ve renkte baskı, kazıma, delme, renklendirme gibi işlemlerin yapılmasını sağlamaktadır. Bu işlem sayesinde aynı anda pek çok işinin yapılması sağlanmaktadır. 
Cns Abkant Nasıl Çalışır?
Abkant pres sac metale hidrolik basınç ile yüksek bir kuvvet uygulamaktadır. Malzeme türü, malzeme kalınlığı ve uygulanacak basınç bilgileri CNS cihazının kontrol ünitesine eklenerek işleme başlanmaktadır. Bu bilgiler düzgün bir şekilde sistemde animasyon edilirken oluşan arıza veya şekil bozukluları bu noktada hızlı bir şekilde giderilmektedir. 
Abkant Büküm Makinesi Ne İşe Yarar?
Abkant büküm makinesi sac malzemeyi tabaka arasında istenilen şekil ve ölçülerde bükme işlemini sağlayan makinedir. Günümüzde insan gücüyle şekil vermesi mümkün olmayan pek çok ürün bu cihazlar sayesinde şekil almaktadır. Bu cihazlar kalın ve yüksek ağırlıktaki materyallerinde şekil almasını sağlamaktadır. 
7/24 Hizmet ile tanışın

Lazer Kesim ihtiyaçlarınıza hızlıca çözüm üretmek için yanınızdayız.

phone2Icon  Şimdi Ara
oprt
Copyright © 2022 | Tüm Hakları Saklıdır