7/24 SACA ŞEKİL VEREN HİZMET

Anasayfa / Bölgeler / İkitelli Lazer Kesim

7/24 Hizmet almak için

Tıklayın, arayın!

İkitelli Lazer Kesim

Günümüzde lazer kesim bir üretim için olmazsa olmazdır. Bir prosesin bakım maliyetlerini düşürmenin en temel yolu sökülebilir birçok malzemeden oluşmasıdır. Çok malzemeden oluşan bir üründe hasar oluşması durumunda ürün için ayrı ayrı bakım onarım yapılabilmektedir. Özellikle Sac imalat sürecinde çok sık kullanılan bu yöntem sanayisi yoğun olan şehirlerde daha çok müşteriye ev sahipliği yapmaktadır.

Lazer kesim işlemleri genellikle bir CNC lazer kesme makinesi ve CAD yazılımlarının ortaklığı ile yapılır. Bir mühendis tarafından çizilen projeler CNC lazer kesme makinesine aktarılarak kesim işlemine başlanır. Bu işlem için yapılan çizim müşterinin istekleri doğrultusunda oluşturulur. Bu sebeple çizimden önce hiçbir detay atlanmamalıdır.

 


Lazer kesim fiyatları genellikle dakika başı olarak hesaplanmaktadır. Fakat dakika başı ücretler firmanın kullandığı makineye veya kesim sonrası işlemlerine göre de değişebilmektedir. Bu sebeple kesin bir fiyatlandırma söylemek doğru olmaz. Bundan dolayı fiyatlandırma için gerekli firmalarla fikir alışverişi yapmak daha doğru olur.

Genellikle çoğu lazer kesim firmasının kesim işlemi sonrası lojistik destek birimi bulunmaktadır. Yüklü sayıda sipariş veren müşteriler bu destekten faydalanarak kolaylıkla siparişlerini teslim alabilmektedir. Özellikle İstanbul ve Kocaeli gibi trafiğin ve sanayinin yoğun olduğu şehirlerde bu çok yaygın bir hizmettir. Gebze lazer kesim merkezlerinden bu desteği alabilirsiniz.

İkitelli Lazer Kesim Firmaları olarak;

Lazer kesimin çalışma prensibi bir kesim makinesi ve bir CAD yazılımı ile başlamaktadır. Eka Lazer kesme makinesi olarak genellikle CNC makineler kullanılır. CNC makineler bilgisayarlı numerik kontrol anlamına gelmektedir. Bu makineler CAD yazılımından gelen vektörel koordinatlar yardımıyla lazer ışınlarını nereye göndereceğini belirler. CAD yazılımı olarak genellikle AutoCAD tercih edilir. Bunun sebebi kullanılışının kolay ve anlaşılır olmasıdır. 

CAD yazılımından gelen vektörel koordinatlar makinenin beyninde öğretilmiş olan kodlamalar sayesinde istenen noktalarda kesim yapılmasına olanak sağlarlar. Bu sayede kesim işlemi tamamlanmış olur. Bu işlemde lazer ışınlarının kullanılmasının en temel sebebi daha uzun mesafelere ulaşabiliyor olmasıdır. Bunun yanında lazer ışınlarının aynı doğrultuda ilerliyor olması da önemli bir etkendir.
 

Lazer Kesim Büküm İkitelli

CNC makinesinin ucuna bağlı olan bir nozul vardır. Bu nozullar delik çapları kesilecek olan malzemeye göre farklılık göstermektedir. CNC makinesinin içinden gelen lazer ışınları bu nozulun ucundan çıkmaktadır. Metal lazer kesimde azot ve oksijen gazları yardımcı gaz olarak da kullanılırlar.

Lazer kesim işleminde kullanılacak nozulun doğru seçilmesi çok önemlidir. Yanlış seçilen bir nozul hem kendisine hem de malzemeye zarar verebilir. Aynı zamanda makine de zarar görebilir. Tüm bunlar da büyük maliyetler demektir. Bu sebeple makineden sorumlu kişinin iyi eğitim almış olması çok önemlidir. Bundan dolayı DES lazer kesim merkezlerinde iyi eğitimli CNC lazer kesim makinesi personelleri her zaman ön plandadırlar.

Lazer Kesimde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Lazer kesim günümüzde üretimi hızlandırmak adına yapılan faaliyetlerden en bilinenidir. Geçmişte personellerin yaptığı metal kesim işlemleri günümüzde otomasyona sahip makineler tarafından yapılmaktadır. Bunun sonucu olarak da malzemeden verilen fireler ve hata oranları en aza indirgenmiştir. Fakat yine de makineyi kullanan kişi bir insan olduğu için hata oranı hala mevcuttur. Bu sebeple makine kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;
 

  • Makinenin periyodik bakımları aksatmadan yapılmalıdır.

  • Makinenin her kesim işleminden önce ve sonra kontrolü ve temizliği yapılmalıdır.

  • Makineye aktarılan çizimin kesilecek parçaya olan uygunluğu kontrol edilmelidir.

  • Kesilecek parça ile nozulun uygunluğu kontrol edilmelidir, doğru nozul seçilmelidir.
     

7/24 Hizmet ile tanışın

Lazer Kesim ihtiyaçlarınıza hızlıca çözüm üretmek için yanınızdayız.

phone2Icon  Şimdi Ara
oprt
Copyright © 2022 | Tüm Hakları Saklıdır